Tento článok voľne nadväzuje na článok „Devínska Kobyla a kvety“ uverejnený na portáli PlanetSlovakia.sk. Vo výbere lokalít sa Tatry ocitli spolu s Devínskou Kobylou vďaka ich podobnosti – obrovskej pestrosti druhov rastlín na pomerne malom území.

Vo vysokohorskom prostredí Vysokých, Západných a Belianskych Tatier žijú rastliny v extrémnych podmienkach, musia odolávať vetru, mrazu, suchu v zamrznutej pôde, horúcemu letnému slnku. Tomu všetkému sa museli v priebehu vývoja prispôsobiť – niektoré rozkvitajú už pod snehom, iné tvarom a pokrytím listov zabraňujú vyparovaniu vody, ďalšie majú odolné vankúšikové tvary, prispôsobené korene a pod. Napriek náročným podmienkam, alebo práve vďaka nim sú nezvyčajne krásne. Kvety majú žiarivé a výrazné farby pretože tvorba farbiva je podporovaná nižšou teplotou, intenzitu farieb podporuje ultrafialové žiarenie. Kvety sú v porovnaní ku zvyšku rastliny väčšie, nakoľko vegetatívna časť rastliny je menšia vďaka krátkemu vegetačnému obdobiu (trvá iba 3-4 mesiace).

Pozrime sa teraz aspoň na niektoré z kvetov, ktoré Tatry ponúkajú od jari do jesene.

Prvé a posledné „kvety“ v roku sú z vody a formuje ich mráz.Prvé a posledné „kvety“ v roku sú z vody a formuje ich mráz.

Prvosienka vyššiaPrvosienka vyššia

Prvosienka vyššia patrí k prvým poslom jari, je odolná voči chladu a snehu.

Prvosienka najmenšiaPrvosienka najmenšia

Prvosienka najmenšia rastie aj vo vysokých polohách, má krátku stonku a kvet akoby vyrastal priamo zo skál.

Horec jarnýHorec jarný

Horec jarný je chránený a kriticky ohrozený druh. Často vykvitne znova aj na jeseň. Podobne ako všetky horce, obsahuje trpké silice. Bol tradične využívaný v ľudovom liečiteľstve najmä pri zažívacích a žalúdočných problémoch.

Hrachor jarnýHrachor jarný. Hrachor jarný je rozšírená bylina, našiel si miesto aj v nižších polohách Tatier.

Orlíček obyčajnýOrlíček obyčajný

Tiež v nižších polohách do nadmorskej výšky 1200 metrov nájdeme Orlíček obyčajný, patrí medzi chránené a ohrozené druhy.

Rajská záhrada

Čo sa týka kvetov, mám v Tatrách obľúbené jedno čarovné miesto, ktoré som si len tak pre seba nazval „rajská záhrada“. Väčšina kvetov zobrazených v tomto článku je práve odtiaľto. Toto miesto sa nachádza na rozhraní Belianskych a Vysokých Tatier, v okolí Širokého a Kopského sedla, v záveroch dolín Monkova, Predné a Zadné Meďodoly. Ak by ste sa tam chceli pozrieť, najlepšie je túru začať v rázovitej obci Ždiar. Červená značka nás vyvedie hore Monkovou dolinou do Širokého sedla uprostred Belianskych Tatier. Ďalej po červenej, traverzom popod kopec Hlúpy sa dostaneme do Kopského sedla, ktoré tvorí hranicu medzi Vysokými a Belianskymi Tatrami. Až sem túra trvá 4-5 hodín, vrátane času na sledovanie kvetov a kamzíkov.

Z Kopského sedla sa nám ponúka viacero možnosti ako pokračovať ďalej. Jedna je na západ – cez Zadné Meďodoly do Tatranskej Javoriny. Druhá na východ k Veľkému Bielemu plesu, odkiaľ sa môžeme vydať buď po zelenej značke ku chate Plesnivec a do Tatranskej Kotliny, alebo po modrej značke do Tatranských Matliarov. Tiež je možnosť pokračovať po červenej na Chatu pri Zelenom plese, odkiaľ sa nám ponúka znovu viac možností ako ísť ďalej. V každom prípade sa jedná o celodennú vysokohorskú túru strednej náročnosti, na ktorú je potrebné si zobrať vhodnú turistickú výstroj.

Atmosféra uprostred Belianskych TatierAtmosféra uprostred Belianskych Tatier - pohľad z Vyšného Kopského sedla na nižšie položené Široké sedlo a nad ním Ždiarsku vidlu. Zo Širokého sedla doprava klesá Monkova dolina.

Mačucha cesnačkovitáMačucha cesnačkovitá

Pestrá kvetena v Monkovej doline, v tejto časti záhradky rastie najvyššie Mačucha cesnačkovitá.

Poniklec bielyPoniklec biely

Poniklec biely je chránená rastlina, svoje kvety otvára iba za slnečného počasia. V pozadí Jahňací štít.

Soldanelka karpatskáSoldanelka karpatská

Soldanelka karpatská je ohrozený a chránený druh. Vyskytuje sa iba v oblasti Západných Karpát, patrí medzi západokarpatské endemity. Jej názov je odvodený z latinského slova soldo – minca, ľudovo sa nazýva aj ľadový zvonček.

Tučnica alpínskaTučnica alpínska

Tučnica alpínska je ohrozená a chránená rastlina. Je hmyzožravá, má dvojaké žliazky: jedny , ktoré vylučujú sliz na obalenie a usmrtenie hmyzu a druhé, ktoré vylučujú tráviace enzýmy.

Dryádka osemlupienkováDryádka osemlupienková

Dryádka osemlupienková je vždyzelený kríček, ktorý tvorí vankúšovité trsy veľké až niekoľko metrov štvorcových. Ako ochranu pred mrazom a vyparovaním má kožovité listy, ktoré sú zo spodnej strany plstnaté. Je typický glaciálny relikt, teda rastlina, ktorá hojne rástla v dobe ľadovej a na niektorých miestach sa udržala do súčasnosti.

Veternica narcisokvetáVeternica narcisokvetá

Veternica narcisokvetá patrí medzi chránené druhy. Horské lúky zdobí okrem Tatier aj v ďalších slovenských pohoriach od Strážovských vrchov po Branisko.

Nezábudka a BôľhojNezábudka a Bôľhoj

Nezábudka a Bôľhoj sú rastliny, ktoré sa vyskytujú aj v nižších polohách. Na obrázku sú vedľa seba ich vysokohorské verzie - Nezábudka alpínska a Bôľhoj lekársky alpínsky.

Silenka bezbyľováSilenka bezbyľová

Silenka bezbyľová vytvára vankúšovité porasty, čím sa chráni pred silným vetrom a teplotným výkyvom. Je to prastará horká rastlina, ktorá sa k nám rozšírila v dobe ľadovej. Nachádza sa aj v najvyšších polohách Tatier.

Páperník pošvatýPáperník pošvatý

Páperník pošvatý patrí tiež ku glaciálnym reliktom. Rastie na rašeliniskách a mokrinách, tu ho vidíme na brehu Trojrohého plesa. Jeho stanovištia ubudli, patrí medzi ohrozené druhy.

Mokrade okolo Trojrohého plesa sú vhodným biotopom pre páperníkyMokrade okolo Trojrohého plesa

Mokrade okolo Trojrohého plesa sú vhodným biotopom pre páperníky. V pozadí vidíme vápencové partie východnej časti Belianskych Tatier.

Žltohlav európskyŽltohlav európsky

Zo všetkých 12 druhov žltohlavov je Žltohlav európsky jediný, ktorý sa vyskytuje na území Európy. Rastie na vlhkých horských lúkach, na brehoch potokov a plies. Patrí medzi ohrozené a chránené rastliny. Celá rastlina je jedovatá, ale sušením svoju jedovatosť stráca.

Kuklica horskáKuklica horská

Kuklica horská rastie vo vyšších polohách na žulovom podklade, na obrázku ju vidíme v Baraňom sedle v nadmorskej výške takmer 2400 metrov.

Kuklica plaziváKuklica plazivá

Príbuzná Kuklica plazivá vedie zo stredu ružice až 1 meter dlhé plazivé výbežky, k ktorých vyrastajú bohaté kvety. Je chránená. Rastie v nespevnenej pôde a v štrbinách, je to odolná rastlina, ktorá výborne viaže pôdu a sutinu.

Všivec OederovVšivec Oederov je vzácny a chránený druh.

Horec brvitýHorec brvitý

Horec brvitý dostal pomenovanie podľa toho, že má na okrajoch kvetu typické „brvy“.

V Tatrách rastie viacero druhov horcov...V Tatrách rastie viacero druhov horcov...

Horec bodkovanýHorec bodkovaný

K najznámejším horcom patrí Horec bodkovaný, ktorý tiež nesie názov podľa svojich typických znakov - bodiek na vnútornej strane kvetu. Jeho liečivé účinky sú známe - extrakt z koreňa sa využíva ako súčasť liečivých čajov a žalúdočných likérov. Vo voľnej prírode sa však horec bodkovaný zbierať nesmie, je zákonom chránený.

Kyprina úzkolísta (Vŕbovka úzkolistá) Kyprina úzkolísta (Vŕbovka úzkolistá)

Kyprina úzkolísta (Vŕbovka úzkolistá) - pri rozkvitaní sa kvety postupne otvárajú zdola nahor. Súvislé porasty pokrývajú rúbaniská a stráne, tiež v Monkovej doline na obrázku. Je liečivá, pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu. U východných národov je čaj z listov Kypriny úzkolistej známy ako“Ivanov čaj“ a nahrádza pravý čaj.

Semienka Kypriny úzkolistejSemienka Kypriny úzkolistej

Semienka Kypriny úzkolistej majú lietacie zariadenie, neodporúčam vstúpiť do takéhoto porastu (napríklad pri fotení) so spoteným tričkom.

Hadovník väčšíHadovník väčší

Ďalší obrázok z Monkovej doliny. Hadovník väčší má až 1 meter dlhú byľ ukončenú bohatým súkvetím. Pre hrubý, šupinatý, hadovito poprehýbyný koreň dostala rastlina ľudové meno – hadí koreň.

Zvonček tatranskýZvonček tatranský

Zvonček tatranský je západokarpatský endemit. Na obrázku sú roztancované kvety zvončekovitého tvaru, ktoré vyzváňajú v Širokom sedle v Belianskych Tatrách. Pohľad je na Vysoké Tatry, v pozadí zľava Lomnický, Kežmarský, Pyšný a vpravo Ľadový štít.

Zvonček alpínskyZvonček alpínsky

Zvonček alpínsky sa vyskytuje vo Východných Alpách, aj v Karpatoch.V Tatrách ho nájdeme aj v najvyšších polohách.

Stračonôžka tatranskáStračonôžka tatranská

Stračonôžka tatranská je ohrozený, chránený druh. Je jedovatá. Je starým západokarpatským endemitom z obdobia treťohôr (paleoendemit). Pohľad na severnú stranu Tatier - Javorovú dolinu.

Kamzičník rakúskyKamzičník rakúsky

Chránený Kamzičník rakúsky má vysoký vzrast, až do 150 cm. V pozadí vidíme na poľskú stranu vybiehajúci bočný hrebeň, ktorý sa na hlavný hreneň Tatier napája na vrchu Svinica. Najvyšším štítom tohto bočného hrebeňa je Kozi Wierch (najvyšší poľský štít vo vnútrozemí) a vedie ním známa ferata Orlia prť.

Kamzičník chlpatýKamzičník chlpatý

Kamzičník chlpatý tiež patrí medzi chránené druhy. Rastie iba na žulovom podklade, nájdeme ho aj v strmých stenách v najvyšších polohách Tatier.

Lomikameň machovitýLomikameň machovitý

Lomikameň machovitý patrí medzi ohrozené druhy. Rastie na skalných sutinách na žulovom podklade.

Klinček pyšnýKlinček pyšný

Chránený a ohrozený druh Klinček pyšný zdobí svojimi krásnymi tvarmi vysokohorské lúky v stupni kosodreviny. Kvitne vo vrcholnom lete.

Astra horskáAstra horská

Astra horská je chránený a ohrozený druh. Je predzvesťou blížicej sa jesene.

Rozchodnica ružováRozchodnica ružová v jesennom šate.

 

Na záver snáď len toľko, že horské kvety by nám mali nielen prinášať radosť, ale nám aj pripomínať, aby sme sa k prírode správali s úctou, aby sme sa z nej mohli tešiť ešte dlhú dobu.

Literatúra:

  1. Mihál, I. - Šoltés, R. - Šoltésová, A.: Kvety Tatier, Príroda 1988
  2. Volák, J. – Stodola, J. – Severa, F.: Veľká kniha liečivých rastlín, Príroda 1987
  3. Staněk, O.: Kvety a hory, Šport 1988

Text a foto: Juraj Geleneky