Železník je opustená banská osada, ukrytá v horách medzi Turčokom a Sirkom, neďaleko Revúcej vo výške okolo 500 m n. m. Podľa uvedených obcí sa rozdeľuje na Turčocký a Sirkský Železník. Osada Železník bola jedným z centier ťažby železnej rudy koncentrovanej v oblasti rovnomenného vrchu. Panoval tu čulý život.

Banícka kolkáreň, tančiareň a zrejme ďalší vstup do podzemia v Železníku.Banícka kolkáreň, tančiareň a zrejme ďalší vstup do podzemia v Železníku.

Táto oblasť sa tiež pýši prvonálezom minerálov evansit a vashegyit. Vashegyit je zároveň maďarský názov tejto osady. V súčasnosti je skôr miestom duchov a pútavým cieľom počas objavovaní zákutí Gemera. Nachádza sa tu viacero zaujímavých banských i architektonických objektov, ktoré by sme vám v tomto článku radi predstavili.

Ako sa dostať do Železníka kde zaparkovať?

Železník sa nachádza celkom odruky. Dostanete sa sem autom, autobusmi, no zaujímavou môže byť i cyklotúra, počas ktorej sa tu zastavíte. Takisto je možná pešia túra po značených chodníkoch. Cesty sem vedú z Revúcej, Lubeníka, Jelšavy, ale aj Rimavskej Soboty.

Zaujímavú cykloalternatívu ponúka asfaltka z mestečka Hnúšťa. Je tu k dispozícii vyznačená cyklotrasa. V Železníku by nemal byť problém zaparkovať. Osadu navštevuje minimum turistov a parkovanie bolo bezplatné. Pre upresnenie, niektoré turisticky zaujímavé objekty sa nachádzajú v Turčockom a iné v Sirkskom Železníku, medzi ktorými je nutný presun takmer 2 km.

Prehliadka zaujímavostí v osade Železník

V osade Železník sme sa zastavili vrámci roadtripu po Gemeri. Je to fajn možnosť ako spoznať miestne končiny. V Železníku sme si pozreli zopár najzaujímavejších objektov, ktoré sú veľmi ľahko dostupné. Najpopulárnejšie sú kino Stachanov a portál dedičnej štôlne Ladislav v Sirkskom Železníku.

Banícku tančiareň resp. hudobný altánok, kolkáreň, či krčmu a obchod, môžete obdivovať v Turčockom Železníku. Návšteva týchto objektov nezaberie dlho, no dokáže vás preniesť do starých čias, keď tu zjavne pulzoval čulý pracovný život, ku ktorému patril i zaslúžený relax.

O týchto končinách a ich baníckej minulosti vie málokto a o to viac budete prekvapení, keď sa sem vyberiete. Výhodou je, že ich bez problémov nájdete. Žiaľ niektoré objekty neboli prístupné verejnosti a tak si ich môžete pozrieť len zvonka.

Banícka symbolika v Železníku.Banícka symbolika v Železníku.

Vstupná brána do areálu baníckej tančiarne a kolkárne v Železníku.Vstupná brána do areálu baníckej tančiarne a kolkárne v Železníku.

Bližšie neurčený historický objekt v Železníku.Bližšie neurčený historický objekt v Železníku.

Zdevastovaný banícky objekt v Železníku.Zdevastovaný banícky objekt v Železníku.

Kino Stachanov

Kino Stachanov, národná kultúrna pamiatka, zaujme už svojim umiestnením. Nachádza sa hneď vedľa portálu štôlne Ladislav, čo na bežného návštevníka z mesta pôsobí dosť neobvykle. Baníci akoby priamo z práce chodili do tohto kina. Budova kina bola postavená v roku 1927 pôvodne ako spoločenská miestnosť pre baníkov.

V tridsiatych rokoch sa tu premietalo množstvo filmov a kino bolo jediným v oblasti Revúcej. Tešilo sa tak značnej popularite, pričom sa premietalo viackrát do týždňa pre dospelých i deti. V roku 1948 došlo k zoštátneniu kina a premenovaniu na Stachanov.

Hoci kiná v okolí pribúdali, kino Stachanov definitívne skončilo až v roku 2001. V tejto súvislosti je potrebné spomenúť i osobnosť pána Szaba, ktorý tu premietal neuveriteľných 50 rokov. V súčasnosti prebieha snaha obyvateľov Sirka o záchranu tejto pamiatky.

Bývalé banícke kino Stachanov v Železníku je pomenované podľa sovietskeho baníckeho hrdinu.Bývalé banícke kino Stachanov v Železníku je pomenované podľa sovietskeho baníckeho hrdinu.

Detail dverí na baníckom kine Stachanov v Železníku.Detail dverí na baníckom kine Stachanov v Železníku.

Portál dedičnej štôlne Ladislav

Priamo vedľa kina Stachanov si určite všimnete vstupný portál štôlne Ladislav. Raziť ju začala v roku 1855 Rimavsko-muránska železiarska spoločnosť. Razenie tejto štôlne malo dôvod v nutnosti sprístupniť hlbšie časti ložiska v oblasti vrchu Železník.

Ruda sa z vyššie položených častí sypala práve do tejto štôlne odkiaľ sa prepravovala ďalej. Preprava prebiehala vozíkmi tlačenými ľudmi, neskôr sa využívali i kone. K zaujímavým faktom patrí, že tunajšie ložisko patrilo k 4 najväčším železným ložiskám v Rakúsko-Uhorsku.

Takisto išlo o pomerne najlacnejší zdroj rudy v celej monarchii. Neskôr otvorených štôlní pribúdalo a priamo pred štôlňou Ladislav postavili 4 pražiace pece. Takisto došlo k budovaniu lanoviek na prepravu rudy.

Budovali sa i banícke kolónie. Napokon ťažba dosahovala až 200 000 ton. Neskôr ťažba upadala a pribúdalo i baníckych štrajkov. Ťažba v štôlni Ladislav bola ukončená v roku 1956. V súčasnosti sa do bane nedostanete. Vstup je uzatvorený mrežou.

Vstup do dedičnej štôlne Ladislav v Železníku.Vstup do dedičnej štôlne Ladislav v Železníku.

Banícka tančiareň – hudobný altánok

Kultúrnu časť osady Železník okrem kina reprezentuje i tančiareň a hudobný altánok, ktoré sú situované v exteriéri vo svahu, ako je tu zvykom, nad portálom štôlne s názvom Podháj. V súčasnosti sú ponechané svojmu osudu. Pekný altánok je postavený z dreva a dodnes si pred ním môžete všimnúť väčšie vybetónované priestranstvo. Zjavne ide o priestor, kde sa domáci zvykli zabávať.

Okrem futbalového klubu a divadelného súboru sa Železník mohol pochváliť hudobným telesom, ktoré tu vzniklo v roku 1921 s kapelníkom Františkom Papšom. Ten je autorom pochodu Železník. Kapela hrávala širšom okolí, no s úpadkom ťažby postupne chátrala aj kultúra. Dodnes však môžete obdivovať príťažlivé prevedenie dreveného altánka.

Priestranstvo s prístreškom baníckej tančiarne.Priestranstvo s prístreškom baníckej tančiarne.

Banícka kolkáreň

Architektonicky najzaujímavejším objektom v Železníku je azda banícka kolkáreň. Tento drevený objekt je žiaľ v žalostnom stave a treba sa poponáhľať, keď si ho chcete prezrieť. Dominujú mu krásne klenuté okná a zaujímavá vonkajšia farebnosť. Je situovaný nad štôlňou Podháj pri banickej tančiarni.

Nie je asi celkom bezpečné doň vstupovať, no v interiéri si možno všimnúť priestor, kde sa hrali kolky i zápisy kriedou na veľkej tabuli. V čase najväčšej slávy tu musel byť relatívne bohatý kultúrny život. Podobné vyžitie zrejme neposkytovala každá obec v tomto kraji.

Pohľad na objekt baníckej kolkárne v Železníku.Pohľad na objekt baníckej kolkárne v Železníku.

Zrejme bývalá dráha v baníckej kolkárni v Železníku.Zrejme bývalá dráha v baníckej kolkárni v Železníku.

Zničený interiér baníckej kolkárne v Železníku sa vyznačuje originálnymi oknami.Zničený interiér baníckej kolkárne v Železníku sa vyznačuje originálnymi oknami.

Budova baníckej krčmy a obchodu s rozličným tovarom

Oproti portálu štôlne Podháj si môže všimnúť jednoduchú budovu s nápismi Rozličný tovar a Krčma. Do budovy krčmy bolo možné nahliadnuť cez pootvorené okno doslova ako do múzea zašlých čias. Zariadenie krčmy bolo zachované a pôsobilo, ako by si banícke osadenstvo len na krátku chvíľu niekam odskočilo. Zaujímavý zážitok, ktorý určite odporúčame.

Pohľad na bývalú banícku krčmu v Železníku.Pohľad na bývalú banícku krčmu v Železníku.

Interiér baníckej krčme v Železníku pôsobí, akoby bol narýchlo opustený.Interiér baníckej krčme v Železníku pôsobí, akoby bol narýchlo opustený.

Opustený obchod a krčma v Železníku.Opustený obchod a krčma v Železníku.

Rozhľadňa

Menšia drevená rozhľadňa v Sirkskom Železníku je relatívnou novinkou. Nemali sme ju možnosť preskúmať, no výhľady z nej musia byť pekné, pretože tie sme mali možnosť zažiť už počas našej návštevy.

Náročnosť a vybavenie na túru

Ak by ste šli na výlet do osady Železník nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie. Oblasť je kopcovitá, no hlavné cestné ťahy sa vyznačujú dobrými asfaltkami, takže by ste sem mali bez problémov prísť autom i bicyklom. Ani pešia túra by nemala byť veľmi náročná. Oplatí sa mať poruke GPS navigáciu, aby ste niektoré objekty ľahšie našli.

  • Mapa:
  • GPS: 48.62627, 20.11704