V tomto článku prinášame výber lokalít v ultrapopulárnych Vysokých Tatrách, ktoré sa nám javia ako najvhodnejšie pre návštevu rodín s deťmi. Nájdete tu miesta v najpopulárnejších slovenských horách vhodné pre celkom malé deti putujúce ešte v kočíku, ako aj deti skúšajúce prvé ľahšie túry, ale taktiež vhodné pre deti, ktoré by už v Tatrách mohli vyskúšať čosi kondične náročnejšie.

Všetky popisované lokality sme si prešli osobne. Mnohé z nich aj ako deti, alebo tiež s vlastnými deťmi. Pri väčšine túr uvádzame základné parametre pochodu. Pokúsili sme sa nevybrať len miesta, ktoré patria k vysoko-tatranskej klasike, ale i menej známe a pokojnejšie zákutia. Dúfame, že si medzi nimi nájdete to svoje.

Výhľad z hrebeňa nad Sedlom Ostrvy.Výhľad z hrebeňa nad Sedlom Ostrvy. Pohľad na Popradské pleso a do Mengusovskej a Zlomiskovej doliny.

Upozornenie!

Turistika s deťmi má svoje špecifiká a tak apelujeme na dobré plánovanie každej, aj celkom ľahkej túry vo Vysokých Tatrách. Tak isto nami uvedené informácie - najmä čo sa turistiky týka, sa vzťahujú na obdobie letnej, resp. jesennej turistickej sezóny, a nie na zimné obdobie, kedy v Tatrách panujú zhoršené podmienky na turistiku. Lokality sme vyberali len z územia Vysokých Tatier. Západné Tatry a Belianske Tatry sa nám snáď podarí spracovať niekedy v budúcnosti :).

Vekovo je článok určený pre deti približne od 0 do 8-10 rokov. Samozrejme niektoré lokality sú vhodné pre všetky vekové kategórie, iné zas skôr pre staršie deti. Podľa možností sa to snažíme uvádzať v opisoch jednotlivých lokalít, ak je to nevyhnutné. Pri deťoch do 2-3 rokov je niekedy ťažké odhadnúť ich správanie v prírode a najmä v horskom teréne. V tomto prípade je to už na zvážení rodiča aby odhadol čo jeho dieťa zvládne, alebo nie. Viaceré uvádzané lokality sú prístupné lanovkou, niektoré kabínkovou iné zas sedačkovou. Ak má vaše dieťa strach z výšok, doprava lanovkou nemusí byť pre neho to pravé orechové. Preto je lepšie sa takto prístupným lokalitám vyhnúť.

Turistické strediská vo Vysokých Tatrách

Starý Smokovec

Výhľad na Starý Smokovec.Výhľad na Starý Smokovec. Populárna turistická destinácia je skvelým východiskovým bodom na turistiku vo Vysokých Tatrách.

Starý Smokovec patrí k najpríjemnejším vysokotatranským osadám. Mimo sezóny je tu pokoj a mnoho pekných, nenáročných chodníčkov, ktoré sa hodia na kočíkovanie. K pohode prispieva i viacero architektonicky sympatických stavieb, ktoré si môžete na prechádzke touto osadou prezrieť. Mnohé z nich patria k najstarším stavbám v Tatrách a predstavujú pôvodnú architektúru. K zaujímavostiam patrí napríklad miestny historický kostolík Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Starý Smokovec, ak si odmyslíme hlavnú turistickú sezónu, nie je typicky až tak masovou záležitosťou. Pritom sa tu nachádza jedna zo staníc tatranskej električky a začína pozemná lanovka na Hrebienok a turistické chodníky k významným cieľom v tomto pohorí, ako aj k populárnym vysokohorským chatám ako sú Zamkovského, Téryho a Zbojnícka chata.

Starý Smokovec je miestom skôr na oddych a nenáročné prechádzky, ak chcete zrelaxovať po vysokohorskej túre, alebo robiť s deťmi úvodné kroky na zoznámenie sa s Vysokými Tatrami. Dá sa tu zbehnúť najesť vo viacerých reštauráciách, a v ponuke je taktiež nepreberné množstvo ubytovania. Ak ste niečo zabudli niečo z výbavy do hôr, môžete si to v Smokovci dokúpiť v špecializovaných predajniach. V Starom Smokovci sa deti istotne potešia možnosti skočiť do cukrárne. Priamo v Starom Smokovci sa nachádza i menšia lyžiarska zjazdovka.

  • GPS: 49.139108, 20.219037

Hrebienok

Hrebienok.Hrebienok. Menšie turistické centrum nad Starým Smokovcom s viacerými atrakciami. Je to tiež dobrý východiskový bod na túry do Vysokých Tatier.

Hrebienok je vďaka rýchlej dostupnosti pozemnou lanovkou a viacerým atraktivitám, predovšetkým v podobe Studenovodských vodopádov, trocha masovejšou záležitosťou. Okrem lanovky, ktorá sem vedie zo Starého Smokovca, sa sem ľahko dostanete práve s deťmi po turistickom chodníku, prípadne po asfaltke. Obe možnosti vedú zo Starého Smokovca, hoci asfaltka je vďaka viacerým zatáčkam dlhšou trasou. Po asfaltke by ste vyšli aj s kočíkom. Na Hrebienok je autom zákaz vjazdu, okrem prípadov, ak by ste tu boli ubytovaní v hoteli. Výstup na Hrebienok vedie do kopca, ktorý však nie je úplne strmý. Stúpanie je však neustále a tak to možno nebude vyhovovať najmenším drobcom. Vo všeobecnosti však väčšina detí výstup zvládne, pri najhoršom s občasnými prestávkami.

Hrebienok ponúka len čiastočné výhľady. Oveľa zaujímavejšie je množstvo atraktivít, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti a výborne sa hodia na návštevu s deťmi. Či už je to Bilíkova chata, Rainerova útulňa, Studenovodské vodopády, či neďaleká Zamkovského chata a Obrovský vodopád. Tieto krátke, technicky nenáročné túry si viete uľahčiť práve kombináciou pešieho pochodu a pozemnej lanovky. Deti sa navyše určite radi zvezú a budú menej otrávené šliapaním. Na Hrebienku si teda viete naplánovať rôzne dlhé výlety rôznych obtiažností. Pre skúsenejšie deti, je možné z Hrebienka vyrážať i na prvé ťažšie túry k Zbojníckej, alebo Téryho chate. Tie sú už ale kondične celkom náročné, nielen pre deti, ale aj rodičov.

  • Parametre trasy zo Starého Smokovca: vzdialenosť: 2.5 km | čas: 0:55 h | stúpanie: 280 m | klesanie: 0 m
  • GPS: 49.158701, 20.224558

Tatranská Lomnica

Pohľad na hlavnú budovu železničnej stanice v Tatranskej Lomnici.Pohľad na hlavnú budovu železničnej stanice v Tatranskej Lomnici. Tatranská Lomnica je jedno z hlavných turistických centier Vysokých Tatier.

Táto veľmi známa osada Vysokých Tatier, pripomínajúca skôr malé horské mestečko, predstavuje vhodné miesto pre pohodový relax. Patrí k hlavným centrám turizmu vo Vysokých Tatrách, no stále z nej nemáte pocit všadeprítomnej masovosti. Je ideálnym cieľom pre rodiny s najmenšími deťmi, ktoré sa ešte necítia na turistiku v horách. V Tatranskej Lomnici sa dá tráviť voľný čas ľahkými prechádzkami v peknom prostredí doplnenom viacerými zrekonštruovanými budovami pôvodnej architektúry. Nás tu zaujal i veľmi pekný park.

V Tatranskej Lomnici sa nemusíte starať o varenie, je tu na výber mnoho reštaurácií, ale aj ubytovacích možností. Samozrejme, Tatranská Lomnica je známou i najdlhšou zjazdovkou Slovenska, ktorá sem vedie z Lomnického sedla cez Skalnaté pleso. Rodiny s deťmi teda majú v zime i takéto možnosti. Tatranská Lomnica je bezproblémovo prístupná autom, autobusom, ale aj tatranskou električkou. K atraktivitám pre deti patria i múzeum TANAPu, botanická záhrada, prípadne pomenej známy, no pútavý a prírodne bohatý, náučný chodník Pramenisko.

  • GPS: 49.165685, 20.280462

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso v zime.Štrbské Pleso v zime. Toto turistické centrum oddávna využívajú na rekreáciu i rodiny s deťmi. Môžete tu turistikovať, bežkovať, lyžovať, robiť rôzne prechádzky, alebo len relaxovať vo wellnesse.

Štrbské Pleso je jedno z najväčších turistických stredísk vo Vysokých Tatrách a jedno z najvýznamnejších na Slovensku. Pripravte sa teda na peknú porciu „masovosti“. V lete tu s deťmi môžete vyraziť na klasickú turistiku, napríklad k Popradskému plesu, či vodopádu Skok, prípadne sa vyviezť lanovkou na Solisko. V zime tu naopak zažijete dobrú lyžovačku pre všetky vekové kategórie. Za zmienku tiež stojí samotné Štrbské pleso, s výhľadmi na okolité štíty, ktoré sa často odrážajú na vodnej hladine. Prechádzka okolo plesa je zas príjemným relaxom, napríklad keď sa chcete prejsť s detským kočíkom. Okrem iného tu nájdeme viacero doplnkových atraktivít, ktoré by mohli deti zaujať. Ceny sú tu vo všeobecnosti vyššie, no s tým na podobných miestach treba počítať.

  • GPS: 49.120246, 20.062762

Tatranské Vrcholy

Sedlo Ostrvy

Výhľad zo Sedla Ostrvy smerom na Popradské pleso.Výhľad zo Sedla Ostrvy smerom na Popradské pleso. Túru do sedla Ostrvy je ideálnym tipom na výlet pre všetky deti s dobrou kondíciou.

Ostrva je jeden z najdostupnejších vysokotatranských vrcholov. Preto výlet do jej sedla by mohol byť ideálnym tipom na výlet v Tatrách s deťmi, ktoré už nejaké tie výškové metre nastúpali na jednoduchších túrach. Zároveň už pôjde o cieľ, kedy sa deti budú môcť pozrieť na časť Vysokých Tatier z väčšej výšky, čo by im mohlo otvoriť ďalšie lákavé obzory a priniesť motiváciu k neskoršiemu spoznávaniu najvyšších vrcholov Tatier. Túra vedie z obľúbeného Štrbského plesa, najskôr mierne stúpajúcim chodníkom na Popradské pleso, kde je možnosť občerstviť sa v jedálni horského hotela, alebo v komornejšom prostredí Majláthovej chaty. Odtiaľ sa stúpaním po množstve serpentín možno dostať do samotného sedla.

Túra je vhodná pre skúsenejších detských turistov z dôvodu nutnosti prekonať väčšie prevýšenie. Treba mať tiež na pamäti, že sa jedná o celodňovú túru. Zo všetkých túr v tomto článku predstavuje výlet do Sedla Ostrvy k tomu najťažšiemu, čo pre deti máme prichystané. Vďaka serpentínam je však celkové stúpanie rozdelené do množstva miernejších úsekov s neustálymi výhľadmi na Popradské pleso a okolité štíty a doliny. S dieťaťom tak môžete robiť pravidelné prestávky a pozerať na jednotlivé atraktivity a budúce ciele vašich túr. Trasu by sme neodporučili najmenším deťom a deťom bez kondície. V takomto prípade je lepšie zobrať si so sebou nosič a deti vyniesť na chrbte, prípadne zakončiť túru na Popradskom plese.

Zo Sedla Ostrvy je toho vidno naozaj požehnane - Popradské pleso, rozľahlú Mengusovskú dolinu, či Zlomiskovú dolinu s množstvom štítov. Trasa po Popradské pleso po asfaltke (modrá značka – zo zastávky Popradské pleso) je ideálna i na kočíkovaciu túru, no majte sa na pozore pred cyklistami, ktorí si to zvyknú celkom rýchlo šinúť dole kopcom. Z Popradského plesa až do Sedla Ostrvy je potom už jedinou možnosťou vyniesť najmenšie deti jedine v nosiči. Po spomínanej asfaltke na Popradské pleso vedie i cyklotrasa a ak si do kopca trúfate, môžete si za bicykel zapnúť i dieťa v cyklovozíku.

  • Parametre trasy zo Štrbského plesa: vzdialenosť: 7.8 km | čas: 3:10 h | stúpanie: 751 m, klesanie: 110 m
  • GPS: 49.150271, 20.091400

Lomnický štít

Lomnický štít.Lomnický štít. Druhý najvyšší vrchol Slovenska, kam sa navyše môžete vyviezť lanovkou.

Jedným z príťažlivých cieľov pre rodiny s deťmi vo Vysokých Tatrách je oddávna vrchol Lomnického štítu - 2632m. Významne tomu nahráva možnosť vyviezť sa sem sústavou lanoviek, ktorá končí jazdou atraktívnou, vysutou, kabínkovou lanovkou. Trochu menej už láka cena lanovky. Nie je to veru lacný špás, no aspoň raz v živote sa to dá finančne zvládnuť. Okrem toho na Lomnický štít - druhý najvyšší štít Tatier, nevedie turistický značený chodník. Oficiálne je možný len výstup s horským vodcom, alebo horolezeckou cestou.

Výlet lanovkou na Lomnický štít môže byť zaujímavou skúsenosťou pre rodičov aj ich ratolesti. Na vrchole sa nachádza známa hvezdáreň a vyhliadkové plošiny, z ktorých budete mať neopakovateľné kruhové výhľady na celé Tatry a širokú oblasť Slovenska. Lanovka vás sem vyvezie z Tatrasnkej Lomnice, no trasu si môžete nakombinovať i tak, že sa vyveziete len niektoré úseky a časť prejdete po turistickom chodníku, vedúcom zväčša po zjazdovke. V rámci rodinného výletu na Lomnický štít odporúčame i zastávku na Skalnatom plese, kde sa presadá na kabínkovú lanovku, ktoré vedie na jeho vrchol. Na Skalnatom plese môžu deti pookriať na detskom ihrisku Svištia krajinka a vy zase na terase pri bufete, odkiaľ je pekný výhľad práve na Lomnický štít.

Ak by ste sa rozhodli ušetriť nejaký ten groš a ísť na Skalnaté pleso peši a z tade lanovkou na Lomnický štít, počítajte s tým, že táto trasa nebude vhodná pre väčšinu malých detí. Prevýšenie je výrazné a dá zabrať nielen deťom ale i dospelým. Tento variant je preto vhodné absolvovať len s deťmi s veľmi dobrou kondičkou. Pre deti je isto najvýhodnejšie absolvovať celý výlet na Lomnický štít sústavou lanoviek.

  • Parametre trasy: Lomnický štít nie je prístupný po turistickej značke, uvádzame parametre turistickej trasy z Tatranskej Lomnice po Skalnaté pleso: vzdialenosť: 6.6 km | čas: 3:00 h | stúpanie: 915 m | klesanie: 10 m
  • GPS: 49.195157, 20.213119

Lomnické sedlo

Pohľad na hrebeň Lomnického sedla.Pohľad na hrebeň Lomnického sedla. Lomnické sedlo je dostupné len lanovkou.

Lomnické sedlo je tu pre všetkých, ktorí hľadajú ľahko dostupný cieľ vo Vysokých Tatrách s pridanou hodnotou prvotriednych výhľadov. Podobne ako neďaleké Skalnaté pleso a Lomnický štít, je dostupné celoročne rovnakou sieťou lanoviek, vedúcich do tejto oblasti z Tatranskej Lomnice. A tak je i Lomnické sedlo vhodné na návštevu rodín s deťmi. Cesta sedačkovou lanovkou zo Skalnatého plesa nemusí byť pre každého a odradiť môže i cena za tento výlet. Napriek nákladom na lanovku, však toto miesto ponúka atraktívny kus tatranskej prírody. Počas cesty lanovkou i v sedle samotnom budete mať krásne výhľady na Lomnický štít, Skalnaté pleso i Kežmarský štít. Priamo z Lomnického sedla vidno na Slavkovský štít i monumentálny prostredný hrot, ale aj Lomnickú vežu, ktorá je odtiaľto rýchlo dostupná po zelenej turistickej značka.

Lomnické sedlo patrí k najkrajším miestam v oblasti Vysokých Tatier a mimo lyžiarskej sezóny nie je príliš preľudnené. V súčasnosti nie je prístupné po turistickej značke, a tak zostáva využiť len spomínanú lanovku. Všetky úseky trasy sa však nemusíte vyviezť a môžete deti motivovať jazdou lanovkou až na záver trasy, prípadne namiesto nekonečného zostupu zo Skalnatého plesa. Všetko závisí od toho, ako fyzicky zdatné vaše deti sú. Ešte doplníme, že do Lomnického sedla vedie sedačkové lanovka, čo nemusí byť vhodné pre najmenšie deti, alebo deti čo sa boja výšok. Pre všetky ostatné to môže byť zas dobrá forma zábavy s trochou adrenalínu. Na pamäti treba mať tiež to, že lanovka nepremáva za každých okolností. Môže sa tak stať najmä počas nepriazne počasia. Počas zimnej sezóny vás tiež nemusia pustiť, pokiaľ sem neprídete na lyžiach.

Ak by ste sa rozhodli ušetriť nejaké to euro a ísť na Skalnaté pleso pešo a z tade lanovkou do Lomnického sedla, počítajte s tým, že táto trasa nebude vhodná pre väčšinu malých detí. Prevýšenie je výrazné a dá zabrať nielen deťom ale i dospelým. Tento variant je preto vhodné absolvovať len s deťmi s veľmi dobrou kondíciou. Pre deti je isto najvýhodnejšie absolvovať celý výlet do Lomnického sedla sústavou lanoviek.

  • Parametre trasy: Lomnické sedlo nie je prístupné po turistickej značke! Uvádzame parametre turistickej trasy z Tatranskej Lomnice po Skalnaté pleso: vzdialenosť: 6.6 km | čas: 3:00 h | stúpanie: 915 m klesanie: 10 m
  • GPS: 49.189350, 20.216500

Vodopády v Tatrách

Vodopád Skok

Majestátny vodopád Skok.Majestátny vodopád Skok. Dostanete sa k nemu pomerne nenáročnou túrou zo Štrbského plesa.

Pohodová, no nie celkom zadarmo a s krásnym záverom v podobe štvrtého najvyššieho vodopádu Vyokých Tatier. Taká je táto túra, navyše mimoriadne vhodná pre prvé kroky detí po tatranských chodníkoch. Túra nie je len vyslovene ľahkou prechádzkou, no zároveň predstavuje iba mierne stúpajúci chodník, ktorý nie je technicky náročný. Vedie zo Štrbského plesa ľadovcom vytvarovanou Mlynickou dolinou. Tá je obkolesená pútavými štítmi Soliskového hrebeňa na západe a hrebeňom Bášt na východe. Na trase nie je možné občerstviť sa v žiadnej chate a tak si budete musieť občerstvenie niesť so sebou. Staršie deti by túru mali bez problémov zvládnuť a tie menšie môžete prípadne vyniesť v nosiči nechať ich šľapať len niektoré úseky. Kondične sa jedná o neustále stúpanie no s veľmi prijateľným sklonom. Cesta je buď lesná, alebo klasický horský chodník. Túra je ideálna pre každé dieťa, ktoré má aspoň priemernú kondíciu a je schopné prežiť poldňový výlet. Dopĺňame, že chodník k vodopádu Skok sa nehodí na kočíkovanie.

Vodopád Skok je jedna z najpopulárnejších lokalít v Tatrách a tak tu môžete naraziť na masy turistov. Vyplatí sa preto privstať, alebo navštíviť ju v menej nárazové dni. Pri vodopáde sa dá mimochodom v pohodičke posedieť a vychutnávať okolitú prírodu, aj keď tu je viacero ľudí. Zdatnejších malých turistov môže zaujať ešte krátky, no miestami dosť exponovaný výstup osadený reťazou k Plesu nad Skokom, ktoré predstavuje zdroj vody pre samotný vodopád. Je príjemné pri ňom posedieť. Navyše tam nezvyknú byť také záľahy turistov ako dole pri vodopáde. Tento mierne adrenalínový výstup však nebude úplne vhodný pre každé dieťa.

  • Parametre trasy zo Štrbského Plesa: vzdialenosť: 5 km | čas: 1:40 h | stúpanie: 435 m | klesanie: 0 m
  • GPS: 49.152710, 20.045450

Kmeťov vodopád

Kmeťov vodopád.Kmeťov vodopád. Túru k najvyššiemu vodopádu Slovenska by deti mali zvládnuť, keď nie po vlastných, tak aspoň v nosiči.

Najvyšší vodopád Slovenska patrí napriek svojmu prvenstvu k menej navštevovaným lokalitám Vysokých Tatier. Možno je tomu tak kvôli istej izolovanosti, či absencie turistickej chaty, kde by sa dalo počas pochodu občerstviť. Napriek tomu Kmeťov vodopád zaraďujeme medzi tipy ideálne na výlet pre rodinky s deťmi. Je viacero možností ako sa k nemu dostať, no väčšina trasy je pre jednotlivé varianty spoločná. Navyše je nenáročná, vedie z veľkej sčasti po asfaltke a čiastočne po lesnej ceste dobrej kvality. Trasa je označená modrou značkou, kde je zároveň zriadená cyklotrasa a tak sa k vodopádu môžete vybrať i na cyklovýlet.

Dá sa sem vyraziť spod Kriváňa, z parkoviska pri bývalej Važeckej chate, okolo Troch studničiek, alebo z Podbanského. Variant cez Tri studničky je vhodnejší pre staršie deti, pretože vedie cez výraznejší kopček. Horáreň Tri studničky je mimochodom veľmi peknou zastávkou na tejto túre. Popri trase k vodopádu sa nachádza niekoľko drevených prístreškov, kde sa môžete posilniť z vlastných zásob. Spoločnosť vám bude robiť mohutný Kôprovský potok, ktorý je miestami horskou riečkou.

Túra ku Kmeťovmu vodopádu je pohodová, akurát v letných mesiacoch hrozí, že sa na asfaltke nebudete mať veľmi kde skryť pred slnkom. Vyberte si preto na túru radšej deň, keď je mierne pod mrakom. Samotný vodopád sa nachádza ukrytý v hustom ihličnatom lese a je tu príjemný chládok. Vodopád má výšku približne 80m a pre deti i dospelých predstavuje pútavý prírodný výtvor v náručí Kôprovej doliny. S výhľadmi v týchto končinách veľmi nerátajte. Vychutnáte si skôr pekný cyklovýlet resp. túru s jedinečnou atraktivitou na záver. Túru z Podbanského by bolo možné realizovať i s kočíkom, či cyklovozíkom až na záverečný kúsok chodníka k samotnému vodopádu. Tam by ste dieťa museli vyložiť a zdolať záverečné metre pešo.

  • Parametre trasy od parkoviska pri bývalej Važeckej chate: vzdialenosť: 6.4 km | čas: 1:55 h | stúpanie: 230 m | klesanie: 200 m
  • GPS: 49.174196, 19.981220

Studenovodské vodopády

Vodopády Studeného potokaVodopády Studeného potoka. Pohľad na jeden z vodopádov Studeného potoka. Pozdĺž potoka ich nájdete viacero.

Ľahko dostupné Studenovodské vodopády, resp. Vodopády Studeného potoka patria k prvým túram, ktoré sme aj my ako deti vo Vysokých Tatrách absolvovali. Zároveň sú veľmi príťažlivou lokalitou. Dostať sa k nim možno veľmi blízko pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca, ktorá má stanicu na neďalekom Hrebienku. Ak by ste šli zo Smokovca pešo, taktiež nejde o zložitú, a ani namáhavú túru. Hoci výstup na Hrebienok dá nejednému mladému turistovi zabrať. Deti, až na tie najmenšie by to mali v zvládnuť, aj keď možno s kratšími prestávkami po ceste. Pokiaľ si na to ale s deťmi netrúfate, použite radšej lanovkou, ktorá vás vyvezie na Hrebienok. Trasa k vodopádom je prehľadná a dobre značená, zelenou značkou, alebo môžete ísť čisto po asfaltke, ktorá končí až na Hrebienku. Stadiaľ to máte ďalej po zelenej značke k vodopádom už len na skok. Postačí k nim zostúpiť okolo sympatickej Bilíkovej chaty, kde sa môžete občerstviť.

Samotné vodopády, ak sú rozvodnené, sú nádherné, no dokážu byť zradné. Mnoho ľudí zvykne pózovať na okraji výrazného balvanu pri vodopádoch. Je opatrené zábradlím, no i tak sa tu stali nepríjemné pády do rozvodneného potoka. Pri troche opatrnosti však vy aj vaše ratolesti prežijete krásny deň pri týchto vodopádoch. Studenovodské vodopády je možné pozorovať na viacerých lokalitách, ktoré sú od seba vzdialené niekoľko sto metrov.

Ak by vám zostávala chuť a čas, odporúčame navštíviť i neďalekú Rainerovu útulňu, kde je zriadené minimúzeum z histórie tatranského lezenia, lyžovania a nosičstva, ako aj bufet otvorený počas sezóny. Výlet k Studenovodským vodopádom hodnotíme ako trasu nevhodnú pre kočíky. Čo sa týka spomínanej pozemnej lanovky, ešte doplníme drobný tip. Cenovo najvýhodnejší je spiatočný lístok, na čo zaiste prídete i sami pri študovaní cenníka. Výstup a zostup z Hrebienka, nie je ničím príliš zaujímavý, a preto je na zváženie vývoz a návrat lanovkou. Stojí za zváženie ušetriť čas na tomto úseku a venovať ho radšej objavovaniu okolia samotných vodopádov. Z vlastnej skúsenosti vieme, že pre deti je jazda pozemnou lanovkou jedinečným lákadlom.

  • Parametre trasy zo Starého Smokovca: vzdialenosť: 3.6 km | čas: 1:20 h | stúpanie: 320 m | klesanie: 75 m
  • GPS: 49.165287, 20.222306

Obrovský vodopád

Obrovský vodopád.Obrovský vodopád. Patrí k najpôsobivejším a najrýchlejšie dostupným vodopádom v Tatrách.

K najpôsobivejším a najpohodlnejšie dostupným vodopádom vo Vysokých Tatrách patrí i Obrovský vodopád. Cesta k nemu je spoločná s trasou na Hrebienok a na Zamkovslého chatu. Tá sa vyznačuje nízkou technickou náročnosťou, pričom kondičné nároky si vieme znížiť využitím pozemnej lanovky, ktorá vedie až na Hrebienok. Lanovka začína v Starom Smokovci, rovnako ako turistická značka, alebo asfaltka, po ktorej vytlačíte i kočík, no ďalej, z Hrebienka je už terén o niečo komplikovanejší. Z tohto miesta k vodopádu, by ste museli pre najmenších zobrať nosič a vyniesť ich. Deti ktoré sú zvyknuté chodiť do prírody, k vodopádu vybehnú bezproblémovo. Trasa je navyše bezpečná, bez technických pasáží.

Čo sa týka navigácie, tak z Hrebienka postačí sledovať červenú značku. V mieste kde cez Malý Studený potok prechádza drevený most, sa nachádza i divo hučiaci, prudký Obrovský vodopád. Je naň pekný pohľad, no trasa na ktorej sa nachádza, je jednou z najobľúbenejších v Tatrách. Na moste sa preto v sezóne môžu tvoriť zápchy, pretože každý sa chce pri vodopáde odfotiť. Ako pri iných, podobne populárnych miestach, odporúčame vybrať sa sem s deťmi skoro ráno, alebo mimo hlavnej sezóny, či víkendu.

Parametre trasy zo Starého Smokovca: vzdialenosť: 4,3 km | čas: 2:00 h | stúpanie: 383 m | klesanie: 0 m
GPS: 49.170452, 20.218521

Tatranské Náučné chodníky

Náučný chodník Pramenisko

Náučný chodník Pramenisko.Náučný chodník Pramenisko. Veľmi pôsobivá trasa vhodná pre rodiny s deťmi i za horúceho leta.

Skutočne rozkošným miestom Vysokých Tatier je chodníček lesnou mokraďou pri Tatranskej Lomnici. Nachádza sa na juh od centra obce. Chodníček Pramenisko predstavuje ideálnu prechádzku pre rodiny s akýmikoľvek deťmi. Dalo by sa ho prejsť i s kočíkom, ktorý nie je príliš široký. Drevený chodník je totiž užších rozmerov. Zato však vedie pod korunami stromov a je obkolesený špecifickou a prírodne vzácnou mokraďou. Lokalita má vďaka tomu špecifickú klímu a vieme si predstaviť, že sa sem dá prísť na alternatívny výlet s deťmi v čase, keď je vonku horúce leto.

Trasa chodníka je doplnená náučnými tabuľami, kde sa dozviete o vzniku a zaujímavostiach spojených s touto mokraďou. Chodníček nie je náročným, akurát si treba dávať pozor, aby dieťa nespadlo do mokrade, kde síce nehrozí utopenie, no decká sa môžu riadne zablatiť a premoknúť, pokiaľ je vonku vlhko. Zábradlia tu totiž nie sú. Pokiaľ je pôda suchá, báť sa ničoho nemusíte. Na spestrenie prechádzky Prameniskom slúžia i drevené vyhliadkové plošiny. Nie je z nich síce žiaden diaľkový výhľad, no deti sa istotne zabavia lozením na ne. Celkovo si myslíme, že v Pramenisku sa dá stráviť pre deti veľmi pútavý kúsok dňa, pričom sa nebudú nudiť ani ich rodičia.

  • Parametre trasy prechodu náučným chodníkom: vzdialenosť: 1 km | čas: 0:30 h
  • GPS: 49.166779, 20.306854

Kalvária na Peknú vyhliadku s náučným chodníkom

Kalvária na Peknú vyhliadku.Kalvária na Peknú vyhliadku. Kalvária je zároveň i náučným chodníkom. Dajú sa tu absolvovať nenáročné prechádzky vhodné pre všetky vekové kategórie.

Prechádzka Kalváriou smerom na Peknú vyhliadku predstavuje jedno z príjemných spestrení pobytu v Starom Smokovci, pokiaľ sa chcete s deťmi na pár minút prejsť. Nenáročná trasa začína v severnej časti Smokovca na začiatku asfaltky, ktorá vedie na Hrebienok. Široký chodník pokrytý štrkom a občas zarastený na krátko postrihanou trávou je dobre schodný aj s detským kočiarom. Na rodiny s deťmi sme tu narazili počas každej návštevy.

Špecifikom tejto kalvárie je vyobrazenie jednotlivých dejstiev, prostredníctvom drevených umeleckých inštalácií. Všetko je ladené v modernom duchu, takže na miesto postáv očakávajte skôr variácie rôznych krížov a objektov s hlbšou symbolikou. Inštalácie sú doplnené o štítky s menami autorov. Koniec krížovej cesty je na Peknej vyhliadke nad Smokovcom, z ktorej sú fajn výhľady. Navyše tu nájdete i prístrešok. Súčasťou celého chodníka, ktorý mierne stúpa počas celej trasy je náučný chodník venovaný tatranskej prírode.

Celá kalvária až k Peknej vyhliadke sa dá prejsť za polhodinu pomalým tempom a pokojne i skôr, keďže jej dĺžka je len niečo okolo kilometra. Výhodou je, že kalvária sa nachádza priamo v Starom Smokovci a teda v prípade potreby viete do neho veľmi rýchlo zbehnúť, napríklad v prípade dažďa.

  • Parametre trasy z centra Starého Smokovca: vzdialenosť: 1,1km | čas: 30 min | prevýšenie: 80m
  • GPS: 49.142578, 20.221141

Horské chaty a útulne

Chata pod Soliskom

Chata pod Soliskom.Chata pod Soliskom. Populárna chata v zimnom, či letnom období. Ak sa vám nechce chodiť, dá sa sem priviezť lanovkou zo Štrbského plesa.

Chata pod Soliskom 1840m, patrí k tradičným vysokohorským chatám Vysokých Tatier. Bola zmodernizovaná a je populárnym cieľom na túry, aj preto, že leží kúsok pod vrcholom Predného Soliska. Okrem toho, v zime sa tu hojne lyžuje. Potešujúcou správou je, že Chata pod Soliskom je dostupná zo Štrbského Plesa sedačkovou lanovkou, čo vám s deťmi otvára ďalšie praktické možnosti. Lanovka končí v blízkosti chaty.

Ako tip na pešiu túru s aktívnejšími deťmi ju možno odporučiť pre síce náročnejší, no nie príliš komplikovaný výstup, ktorý vedie po tunajšej zjazdovke. Na deti tu navyše nebudú čakať žiadne nástrahy v podobe zlého, či nebezpečného terénu. Túra je pre deti stredne dlhá a hodí sa na vyskúšanie fyzicky o niečo náročnejšej turistiky. Časovo zaberie výstup k chate zhruba do dvoch hodín.

Ku chate nevedie asfaltka, a tak nie je táto túra vhodná na pokusy s kočíkom. Počas výstupu budete mať neustále pekné výhľady na Štrbské Pleso a šíre podhorie Tatier. Ak to zvládnete na vrchol Predného Soliska 2117m výhľady sa ešte zlepšia. Uvidíte napríklad Kriváň. Deťom sa tu bude páčiť. Zaslúženú odmenu v podobe občerstvenia si môžete dopriať na Chate pod Soliskom.

Ak by mali deti ešte dostatok síl a energie na rozdávanie, môžete vyskúšať zbehnúť na Predné Solisko. Na vrchol predného Soliska už žiadna lanovka nevedie, tam už budú musieť deti po vlastných, alebo v nosiči. Pripravte sa však na vcelku výžívné stúpanie v úseku niečo vyše kilometra.

  • Parametre trasy zo Štrbského Plesa: vzdialenosť: 4.4 km | čas: 1:40 h | stúpanie: 505 m | klesanie: 5 m
  • GPS: 49.144096, 20.041074

Rainerova útulňa

Rainerova útulňa a informačné stredisko ŠL Tanapu.Rainerova útulňa a informačné stredisko ŠL Tanapu. Najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Bola postavená v roku 1863 Jánom Jurajom Rainerom.

K najpríjemnejším minitúram Vysokých Tatier možno zaiste zaradiť i výlet k Rainerovej útulni. Je to ideálna túra pre rodiny s deťmi. Ľahký terén, dobré značenie na mierne stúpajúcom chodníku. Dostatok miest, kde sa možno zastaviť, či občerstviť. Rainerova útulňa, nachádzajúca sa neďaleko Hrebienka a studenovodských vodopádov, je ľahko dostupná aj vďaka možnosti skombinovať výstup s vyvezením sa lanovou dráhou na Hrebienok. To by mohlo byť vhodným variantom pre rodičov s menšími deťmi. Staršie deti trasu bez problémov zvládnu. Dokonca by si tu mohli vyskúšať i základy zimnej turistiky.

A aká je samostatná Rainerova útulňa? Je to čosi ako sympatický horský príbytok, kde v súčasnosti počas hlavnej sezóny funguje jednoduchý bufet a menšie múzeum s tematikou života v horstve Vysokých Tatrier. V zime pri nej zvyknú postaviť pekný snehový Betlehem.

  • Parametre trasy zo Starého Smokovca: vzdialenosť: 3.8 km | čas: 1:15 h | stúpanie: 330 m | klesanie 20 m
  • GPS: 49.166979, 20.218800

Bilíkova chata

Bilíkova chata.Bilíkova chata. Vysokohorský hotel s občerstvením a možnosťou prespatia len pár minút chôdze od Hrebienka.

V lokalite Hrebienka sa nachádza ďalšia z tradičných vysokohorských chát Vysokých Tatier. Ide o dobre známu a po turistickej značke ľahko dostupnú Bilíkovu chatu. Z Hrebienka je to k nej na skok a deti túto trasu bez problémov zvládnu. Ak sa na Hrebienok doveziete pozemnou lanovkou, nie je to naozaj zložité. V chate sa môžete občerstviť, ale aj ubytovať. Ďalší deň z nej potom s deťmi môžete podniknúť výlet k mnohým pekným a nenáročným cieľom. Či už k Studenovodským vodopádom, Rainerovej útulni, k Obrovskému vodopádu, alebo na Zamkovského chatu. Na Bilíkovu chatu by sme neodporúčali chodiť s kočíkom (hoci sa to teoreticky dá), no menšie deti by ste mohli priniesť v nosiči, ak ste sa sem vybrali napešo až zo Starého Smokovca.

  • Parametre trasy zo Starého Smokovca: vzdialenosť: 2.7 km | čas: 1:15 h | stúpanie: 289 m | klesanie: 21 m
  • GPS: 49.159982, 20.224380

Zamkovského chata

Zamkovského chata.Zamkovského chata. Populárna horská chata v ústí Malej Studenej doliny.

Táto vysokohorská chata patrí k najkrajším cieľom prvých dlhších výletov v Tatrách. Zamkovského chata navyše stále dýcha duchom horskej romantiky. Vedie k nej dobre značený horský chodník z Hrebienka, takže si túru v prípade potreby môžete zjednodušiť, alebo ozvláštniť tým, že sa na Hrebienok vyveziete pozemnou lanovkou. Chodník na chatu vedie okolo Obrovského vodopádu, čo je ďalšia pekná atraktivita. Túra je miestami mierne technická, pretože chodník je vydláždený skalami. Nie je to nič ťažké, no deti si tu budú musieť privyknúť na o niečo zložitejšie šliapanie.

Na Zamkovského chate sú v ponuke teplé jedlá a bežný sortiment nápojov. Dá sa zakúpiť pamätné tričko i pre deti. Túru na túto vysokohorskú chatu by sme zaradili medzi najvhodnejšie túry pre rodiny s deťmi v Tatrách, ktoré si chcú užiť pravú horskú turistiku. Deti sa pri nej trocha zapotia, na druhej strane sa však jedná o bezpečnú a dobre schodnú trasu.

  • Parametre trasy zo Starého Smokovca: vzdialenosť: 5.5 km | čas: 1:55 h | stúpanie: 510 m | klesanie: 45 m
  • GPS: 49.173910, 20.219560

Majláthova chata

Majláthova chata.Majláthova chata. Dá sa tu dobre najesť počas výletu k Popradskému plesu. Chata ponúka aj možnosť ubytovania.

Je jednou z dvoch ubytovacích zariadení, ktoré nájde na Popradskom plese. Je tak trocha v tieni horského hotela Popradské pleso, no napriek tomu stojí za návštevu. Ubytovacích kapacít nie je toľko ako v neďalekom hoteli, na druhej strane však chata má svoje „rodinné“ čaro. Izby sú dobre vybavené, pokojne sem môžete ísť aj s deťmi. Sami sme boli prekvapení, keď sme tu strávili jednu jesennú noc. V chate si môžete navyše objednať jedlo, či už v hlavnej reštaurácii, prípadne na terase pred chatou. Pre deti môže byť zaujímavý zážitok stráviť tu noc. Ak by ste sa tu chceli priviezť autom, je dobré sa v chate informovať aké sú možnosti, vzhľadom na to, že na príjazd sem potrebujete povolenie. Pokiaľ ale nemáte problém prísť sem pešo, tak pokojne to môžete spraviť napríklad zo Štrbského plesa, či zo zastávky Popradské pleso.

Trasa k chate zo Štrbského plesa je priemerne náročná a málo technická. Jediný pre deti nebezpečný úsek môžu predstavovať exponovanejšie časti, ak ste sa sem vybrali po červenej značke. Nejedná sa ale o nič extrémne. Len treba na deti dohliadať, aby nešli príliš blízko k okraju chodníka. Zelená značka je v tomto smere o niečo bezpečnejšia. Najbezpečnejší prístup, vhodný aj pre rodiny s kočíkom je potom asfaltka, vedúca zo zastávky Popradské pleso.

  • Parametre trasy zo Štrbského Plesa: vzdialenosť: 4.8 km | čas: 1:30 h | stúpanie: 285 m | klesanie: 100 m
  • GPS: 49.154646, 20.078838

Horský hotel Popradské pleso

Horský hotel Popradské pleso.Horský hotel Popradské pleso. Je jednou z dominánt Popradského plesa. Okrem občerstvenia a ubytovania ponúka viacero ďalších služieb, vrátane wellness, či lezeckej steny.

Horský hotel pri Popradskom plese bol skôr známy ako vysokohorská chata. Dlhodobo plní funkciu významného ubytovacieho a občerstvovacieho zariadenia vo Vysokých Tatrách. Okrem toho, že sa nachádza na Tatranskej magistrále, vedú v jeho blízkosti značené chodníky na megapopulárne Rysy a ultrapopulárnu chatu pod nimi. Tento horský hotel stojí na brehu Popradského plesa a spolu s ním tvorí najvyhľadávanejšie lokality, ktoré v Tatrách navštevujú rodiny s deťmi. Mimo vyslovene hluchých období sa jedná o masovku, hoci samotná trasa je naozaj vhodná pre všetky výkonnostné kategórie turistov deti nevynímajúc. Priam sa hodí ako jedna z úvodných ľahších túr v slovenských veľhorách.

Lokalita v okolí hotela je atraktívna a za odmenu si môžete dopriať doslova kráľovský obed v hotelovej jedálni a pekné výhľady na pleso i okolité kopce z jeho terasy. Ak máte chuť, môžete navštíviť neďaleký Symbolický cintorín, alebo sedlo Ostrvy. To je však pre zdatnejšie deti. K hotelu sa dostanete i s dieťaťom v kočíku, po asfaltke, ktorá vedie až celkom k nemu.

Trasa k horskému hotelu zo Štrbského plesa je priemerne náročná a málo technická. Jediný pre deti nebezpečný úsek môžu predstavovať exponovanejšie časti, ak ste sa sem vybrali po červenej značke. Nejedná sa ale o nič extrémne. Len treba na deti dohliadať, aby nešli príliš blízko k okraju chodníka. Zelená značka je v tomto smere o niečo bezpečnejšia. Najbezpečnejší prístup, vhodný aj pre rodiny s kočíkom je potom asfaltka, vedúca zo zastávky Popradské pleso.

  • Parametre trasy zo Štrbského Plesa: vzdialenosť 4.8 km | čas 1:30 h | stúpanie: 285 m | klesanie: 100 m
  • GPS: 49.155004, 20.079942

Chata pri Zelenom plese

Chata pri Zelenom plese a okolie s majestátom Jastrabej veže.Chata pri Zelenom plese a okolie s majestátom Jastrabej veže. Pohľad, ktorý deti zaiste očarí.

Túra k tejto chate je už vhodnejšia pre o niečo staršie deti, ktoré v Tatrách absolvovali viacero kratších túr, alebo pre deti s veľmi dobrou kondíciou. Stále nejde o náročný výstup, no trasa je omnoho dlhšia ako je tomu napríklad pri Zamkovského, alebo Bilíkovej chate. Chodník nie je náročný ani priveľmi strmý, náročnosť je najmä v trvaní túry, ak vezmeme do úvahy aj potrebu návratu v rovnaký deň. Napriek tomu na trase vždy pravidelne stretávame deti rôznych vekových kategórií. Samozrejme túru si môžete rozložiť na dva dni a na chate pri Zelenom plese prespať, čo môže byť pre deti veľmi zaujímavá skúsenosť.

Chata sa nachádza v prekrásnom vysokohorskom prostredí, ktorému dominuje Malý Kežmarský štít so svojou 900m severnou stenou (najvyššou v Tatrách) a neprehliadnuteľná Jastrabia veža. Ak sem prídete prvýkrát, toto miesto vás doslova očarí. Deťom, ktoré túru na túto chatu zvládnu, by sa tu malo páčiť. Ak by sa im náhodou aj nepáčili kopce, možno ich osloví možnosť sa za odmenu občerstviť z ponuky chaty. K dispozícii je obvykle viacero teplých jedál. Ak by ste na chate zostali ubytovaní dlhšie je z nej možnosť robiť prekrásne túry na Jahňací štít, alebo na Veľkú Svišťovku. To všetko sú však už trasy pre staršie, fyzicky zdatnejšie deti. Návštevu chaty pri Zelenom plese neodporúčame s kočíkom a rovnako nie deťom v nosiči, nakoľko ide o naozaj zdĺhavý pochod.

  • Parametre trasy z Tatranských Matliarov: vzdialenosť: 9.2 km | čas: 3:00 h | stúpanie: 705 m | klesanie 40 m
  • GPS: 49.210257, 20.221446

Skalnatá chata

Skalnatá chata pri Skalnatom plese.Skalnatá chata pri Skalnatom plese. Ubytovanie neposkytuje, no patrí k ľahko prístupným lokalitám Vysokých Tatier.

Skalnatá chata patrí ku tatranskej vysokohorskej klasike, a hoci ubytovanie už neponúka, stále v nej možno nájsť možnosť posedieť a občerstviť sa. Spolu s relatívne ľahkou dostupnosťou a krásnymi výhľadmi patrí k vhodným cieľom na výlety rodín s deťmi. Chata sa nachádza na červenej značke pár minút chôdze na západ od Skalnatého plesa, na ktoré je možnosť dopraviť sa lanovkou. Túra k chate z Tatranskej Lomnice vedie po značke, zväčša popri lanovke, po miestnej zjazdovke. Je to zdĺhavejšia trasa, no s čiastočným využitím lanovky by ju mohli zvládnuť i menšie deti. Najmenšie deti môžete skúsiť za dobrého počasia vyniesť v nosiči. Návšteva tejto chaty nie je nič pre návštevu s kočíkom. So staršími deťmi a deťmi s veľmi dobrou kondičkou môžete vyskúšať vybehnúť sem pešo, ide však o slušný „zaberák“. Ostatným deťom odporúčame priviezť sa na Skalnaté pleso lanovkou a potom sem od lanovky zbehnúť pešo, čo zaberie len pár minút času.

  • Parametre trasy z Tatranskej Lomnice: vzdialenosť: 6.6 km | čas: 3:00 h | stúpanie: 915 m | klesanie: 10 m
  • GPS: 49.186203, 20.233589

Horské plesá a jazerá

Štrbské pleso

Štrbské pleso.Štrbské pleso. Ideálny cieľ pre všetky typy turistov, najmenšie deti nevynímajúc. Obídete ho poľahky i kočíkom.

Štrbské pleso je vhodnou lokalitou pre úplne všetky výkonnostné kategórie, od absolútnych domasedov, ktorí sa tu môžu pohodovo poprechádzať, až po trénovaných športovcov, ktorí okolo tohto jazera častokrát trénujú beh. Takisto je to ideálna lokalita na výlet pre rodiny s deťmi každého veku, pretože okolo jazera je možné príjemné kočíkovanie s množstvom drobných atraktivít, ale aj prvé spoznávanie Vysokých Tatier pre staršie deti. Tie okrem plesa môžu zaujať výborné výhľady na štíty Tatier, ktoré sa spolu môžete učiť pomenovať a tak sa učiť základy miestopisu tohto horstva a plánovať kam najbližšie spolu vyrazíte na túru.

Okolie Štrbského plesa ponúka množstvo príjemných zákutí, ako aj občasnú možnosť člnkovania. Nájdu sa i zaujímavé infotabule o tatranskej prírode a živočíchoch plesa. Popri plese sa nachádza viacero historicky významných hotelov, z ktorých dominuje výrazný hotel Patria s charakteristickým trojuholníkovým profilom. Pri plese je možnosť najesť sa napríklad v kolibe priamo pri jeho brehu. My sme tam skočili večer na bryndzové halušky a mali sme neobvyklý zážitok v podobe cigánskej muziky. S deťmi je v okolí plesa možných niekoľko prechádzok a dá sa tu stráviť i viacdňová dovolenka, keďže oblasť patrí k hlavným turistickým centrám Vysokých Tatier.

Osada Štrbské Pleso, v ktorej sa rovnomenné jazero nachádza, je takmer bezproblémovo dostupné autom, autobusom, tatranskou električkou, alebo zubačkou zo Štrby. Dostanete sa sem teda pohodlne aj z iných vysokohorských osád Tatier. Samotná doprava tatranskou električkou, prípadne zubačokou je pre deti sama osebe zážitkom.

  • GPS: 49.120609, 20.059342

Nové Štrbské pleso

Nové Štrbské pleso.Nové Štrbské pleso. Je tak trochu v tieni Štrbského plesa, ale prechádzka k nemu je fajn relax vhodný práve pre rodiny s malými deťmi.

Nové Štrbské pleso je tak trochu v tieni hlavnej atraktivity tejto oblasti, konkrétne Štrbského plesa. Napriek tomu sa však hodí ako zaujímavý cieľ na prechádzku s deťmi. Lokalita je menej obliehaná turistami a poskytuje priestor na pokojnejšie chvíľky. Je to naozaj miesto pre nenáročnú vychádzku, ak ste povedzme ubytovaný niekde na Štrbskom Plese a hľadáte pešo ľahko dostupné miesta, kam môžete zobrať i celkom malé deti. Pri plese môžete pochodiť i s kočíkom a posedieť si na lavičkách. Prekvapivo sú z tade i obstojné výhľady na tatranské vrcholky.

  • GPS: 49.117133, 20.066691

Jazierka lásky na Štrbskom Plese

Jazierka lásky v lokalite Štrbského Plesa.Jazierka lásky v lokalite Štrbského Plesa. Ľahko dostupná atraktivita i pre tých najmenších.

Návšteva Jazierok lásky nie je len pre zamilované páriky. Je to veľmi vhodná lokalita pre návštevu s deťmi. Pokojne aj s tými najmenšími, ktoré sa vozia v kočíku. Tieto romantické jazierka sa nachádzajú neďaleko hlavného parkoviska na Štrbskom Plese, ktoré sa rozkladá pri stanici električiek. Jazierka ležia na severovýchod od uvedeného parkoviska a dostanete sa k nim po pohodlnom chodníku po pár minútach ľahkej chôdze. Nie je to zložité aj vďaka orientačným tabuľkám. Pri jazierkach sa dá príjemne poprechádzať a spraviť si okolo nich krátky okruh. Čaro jazierok zvyšuje pretekajúci potôčik. Celkovo vytvárajú dojem akejsi jedinečnej klímy. Nie sú tu ani žiadne stavby, ktoré by kazili celkový dojem z lokality. Vodná plocha jazier je obkolesená peknými smrekmi, ktoré v lete zaiste poskytnú vítaný tieň, čo zaiste ocenia najmä rodiny s celkom malými deťmi. Jazierka lásky kedysi slúžili ako menšie rybníky na chov pstruhov. Dnes si tu môžete s deťmi posedieť na lavičkách uprostred celkom pekne zachovanej prírodnej lokality.

  • GPS: 49.120588, 20.066777

Popradské pleso

Pri Popradskom plesePri Popradskom plese. Popradské pleso je jedno z najvďačnejších horských plies vo Vysokých Tatrách, kde môžete spojiť príjemnú turistiku s peknými výhľadmi na okolité štíty a samozrejme s občerstvením ;).

Výlet k Popradskému plesu predstavoval jenu z našich prvých detských túr vo Vysokých Tatrách. Ideálna trasa na spoznávanie tatranských chodníkov. Nie je príliš technicky náročná, no ani nie je celkom zadarmo. Absolvovaná námaha je odmenená pohodou na Majláthovej chate, alebo v stále relatívne nekomerčnej jedálni vysokohorského hotela pri Popradskom Plese, čo je nové pomenovanie, kedysi čisto vysokohorskej chaty.

Pohodu umocňujú už prvé výhľady počas šliapania Mengusovskou dolinou. Neskôr sa pridajú tie z vonkajšej terasy spomínaného hotela smerom na strmý svah do Sedla Ostrvy a na samotné Popradské pleso, okolo ktorého je možné podniknúť príjemný okruh a zastaviť sa i na Symbolickom cintoríne obetí Tatier. Cestu na Popradské pleso je možné podniknúť zo Štrbského Plesa po červenej značke, prípadne nakombinovať ju so zelenou, ktorá je s ňou čiastočne rovnobežná. Po asfaltke zase k Popradskému plesu vedie modrá značka, vhodná pre cyklistov, alebo rodiny s kočíkom. Fyzicky zdatnejšie deti si môžu vyskúšať vyjsť od plesa do Sedla Ostrvy, skadiaľ budú mať výborné výhľady na celú oblasť tohto vysokohorského jazera.

Trasa k Popradskému plesu zo Štrbského plesa je priemerne náročná a málo technická. Jediný pre deti nebezpečný úsek môžu predstavovať exponovanejšie časti, ak ste sa sem vybrali po červenej značke. Nejedná sa ale o nič extrémne. Len treba na deti dohliadať, aby nešli príliš blízko k okraju chodníka. Zelená značka je v tomto smere o niečo bezpečnejšia. Najbezpečnejší prístup, vhodný aj pre rodiny s kočíkom je potom asfaltka, vedúca zo zastávky Popradské pleso.

Vysokohorský výlet na Popradské pleso rodinám s deťmi odporúčame ako príjemnú poldňovú túru. Z nášho pohľadu ide o jednu z najzaujímavejších trás, ktoré môžete s deťmi vo Vysokých Tatrách absolvovať. Upozorňujeme, že túra je veľmi vyhľadávanou, okrem iného aj preto, že rovnakou trasou vedie extrémne populárny výstup na Rysy. Vhodné je preto vybrať sa sem skoro ráno, alebo mimo najkritickejšie obdobie sezóny.

  • Parametre trasy zo Štrbského Plesa: vzdialenosť: 4.8 km | čas: 1:30 h | stúpanie: 285 m | klesanie: 100 m
  • GPS: 49.152931, 20.079614

Skalnaté pleso

Skalnaté pleso.Skalnaté pleso. Na pešo vcelku náročná túra, v kabínke lanovky to však pôjde pohodlne i s deťmi.

Túra na Skalnaté pleso láka hneď niekoľkými atraktivitami. Či už je to výhľad na južnú stenu Lomnického štítu, hvezdáreň, historická budova kabínkovej lanovky, Skalnatá chata, ale samozrejme aj pleso samotné, doplnené náučným chodníkom a neďalekým detským ihriskom. Túra na Skalnaté pleso nie je úplne ľahká. Dá sa sem prísť od východu, západu, alebo najrýchlejšie z juhu, z Tatranskej Lomnice. Výhodou poslednej spomínanej trasy je sústava lanoviek, ktorá vás sem rýchlo dopraví a pre deti to bude istotne zážitok.

Na Skalnatom plese máte možnosť si zájsť do bufetu, alebo sa občerstviť priamo vonku na terase s výhľadom na Lomničák, či Kežmarský štít a na juh smerom k Nízkym Tatrám. Jednoduché menu nájdete i vo vysokohorskej Skalnatej chate, vzdialenej azda 5 minút pochodu od Skalnatého plesa po Tatranskej magistrále. Ak by ste mali chuť s deťmi podniknúť niečo naozaj výnimočné, a nevadí vám obetovať trochu viac financií, môžete sa vyviezť jednokabínkou až na vrchol Lomnického štítu, prípadne ako alternatívu vyviesť sa aspoň do Lomnického sedla. Skalnaté pleso nie je prístupné rodinkám s kočíkmi, no menšie deti by ste mohli priniesť v nosiči (pokiaľ máte zdravý a pevný chrbát). Pre deti, minimálne pre tie mladšie bude určite najlepšie využiť na prístup lanovku. Tie ostatné môžu vyskúšať fyzicky náročný výstup, nie je to však pre každého.

  • Parametre trasy z Tatranskej Lomnice: vzdialenosť: 6.6 km | čas: 3:00 h | stúpanie: 915 m | klesanie: 10 m
  • GPS: 49.188595, 20.232511

Zelené pleso

Zelené pleso so svojou chatou. Zelené pleso so svojou chatou. Túra na chatu pri Zelenom plese je zdĺhavejšia, vhodnejšia pre staršie deti so skúsenosťami s dlhšími pochodmi.

Túra na Zelené pleso patrí k pomerne dlhým, no technicky nenáročným túram do nádhernej lokality, obkolesenej hradbou prekrásnych hôr, z ktorých vyčnieva najmä Malý Kežmarský štít a Jastrabia veža. Napriek dĺžke sa hodí na prvé vážnejšie spoznávanie Vysokých Tatier rodín s väčšími deťmi, ktoré už absolvovali kratšie túry v Tatrách a nabrali skúsenosti a základnú istotu vo vyšších horách Slovenska. Veľká časť tejto túry vedie lesom po širokom chodníku, čo možno deti nebude až tak baviť, ale na záver sa pred nimi otvorí prekrásna scenéria rozkladajúca sa okolo Zeleného plesa, čo je pohľad doslova ako za odmenu. Bonusom je možnosť posedieť a doplniť energiu v chate pri Zelenom plese. Jedná sa o jednu z najznámejších tatranských vysokohorských chát a môžete tu i prenocovať.

Občerstvenie pozostáva z teplých jedál a bežných nápojov, ktoré obvykle na podobných chatách nájdete. Neobvyklý bude zaiste pohľad z chaty na najvyššiu stenu Tatier - severnú stenu Malého Kežmarského štítu, ktorá je extrémne pôsobivá, keď ožije počas letnej búrky vodopádmi dažďovej vody, ako sme to mali možnosť zažiť na Zelenom plese my. Túru na Zelené pleso by sme neodporúčali absolvovať s kočíkom, a zrejme to nebude najvhodnejšia túra ani pre malé deti. Je to práve z dôvodu jej vyššej časovej náročnosti a zdĺhavosti.

  • Parametre trasy z Tatranských Matliarov: vzdialenosť: 9.2 km | čas: 3:00 h | stúpanie: 705 m | klesanie: 40 m
  • GPS: 49.209428, 20.220934

Relax park Jazierko v Tatranskej Lomnici

Relax park Jazierko v Tatranskej Lomnici.Relax park Jazierko v Tatranskej Lomnici. Miesto na pohodový relax pri neveľkom jazierku s viacerými atrakciami s možnosťou občerstvenia.

Relax park Jazierko je voľnočasový areál, určený aj pre deti, ktorý sa nachádza vedľa záchytného parkoviska pod lanovkou, ktorá vedie z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso. Nájdeme tu viacero atraktivít, aj adrenalínového typu, ktoré dokážu zabaviť celú rodinu. Môžete sa tu člnkovať, kolobežkovať, zahrať si minigolf. Tí odvážnejší môžu vyskúšať lanovú dráhu, ktorá je delená na detskú a pre dospelých. Je možnosť spustiť sa i ponad jazierko. Všimli sme si tu tiež niekoľko preliezok a nafukovací hrad. Areál je samozrejme doplnený o reštauračné zariadenia, posedieť si potom môže vonku na terase. S kočiarom sa potom dá prechádzať okolo obvodu jazera.

  • GPS: 49.168576, 20.272701

Vysokotatranské vyhliadky

Lomnická vyhliadka

Prístrešok na Lomnickej vyhliadke.Prístrešok na Lomnickej vyhliadke. Príjemné miesto na turistickom chodníku neďaleko Zamkovského chaty, smerom na Skalnaté pleso.

Lomnická vyhliadka predstavuje prístrešok s obstojnými polkruhovými výhľadmi na Tatry a Podtatranskú kotlinu. Nájdeme ju zhruba 15-20 minút chôdze od Zamkovského chaty smerom na Skalnaté pleso. Táto atrakcia je vhodnejšia skôr pre aktívne deti, či deti školského veku, vzhľadom na to, že sem budete musieť šľapať zhruba hodinu a pol z Hrebienka. Ak sem chcete ísť pešo zo Starého Smokovca bez použitia lanovky, tak pripočítajte ešte hodinu navyše. Trasa sem na druhej strane nie je obtiažna, keďže sa budete pohybovať po dobre schodnom skalnom chodníku, čiže nejaké technické peripetie tu moc neočakávajte. Takže ak má dieťa kondíciu, pokojne ho sem vezmite. Po ceste môžete navštíviť Bilíkovú chatu, Rainerovu útulňu a na záver Zamkovského chatu, takže z tohto pohľadu sa tu dá spraviť vcelku dosť prestávok. Navyše ako bonus si môžete po ceste pozrieť dravý Obrovský vodopád.

  • Parametre trasy po modrej značke zo Starého Smokovca: vzdialenosť: 3,8 km | čas: 2:00 h | stúpanie: 520 m | klesanie: 0 m
  • GPS: 49.170351, 20.226566

Pekná Vyhliadka nad Starým Smokovcom

Pekná vyhliadka nad Starým Smokovcom.Pekná vyhliadka nad Starým Smokovcom. Výhľadové miesto nad Starým Smokovcom ponúka pekné polkruhové výhľady.

Ľahko dostupná atraktivita priamo na okraji Starého Smokovca je ideálnym miestom, pokiaľ chcete zobrať dieťa na krátku prechádzku, ktorej cieľom sú výhľady smerom na Smokovec a blízke okolie. Vyhliadku tvorí široká, drevená plošina na okraji svahu s lavičkami. Je navyše osadená zábradlím, takže nebudete mať strach z toho, že by vám dieťa náhodou z vyhliadky vypadlo. V prípade nepriazne počasia tu bol vybudovaný aj altánok s posedením. Trasa sem nie je namáhavá. V podstate máte dve možnosti ako sa sem vybrať. Jedna je prísť sem cikcakovým chodníkom z východnej časti Starého Smokovca. Odbočku sem nájdete pri Smokoveckej kyselke. Ďalšou variantou je vybrať sa sem krížovou cestou, ktorá začína na začiatku asfaltky, ktorá vedie na Hrebienok. Táto varianta je vhodná, pokiaľ sem chcete prísť s detským kočiarom. Časovo výlet sem zaberie zhruba 15-30 minút v závislosti od toho ktorú trasu si vyberiete a ako rýchlo sa bude chcieť deťom chodiť. Pokiaľ deťom nevadí hodinku-dve chodiť, je možné si tu spraviť pekný peší okruh s prestávkou na vyhliadke.

  • Parametre trasy z centra Starého Smokovca po krížovej ceste: vzdialenosť: 1,1km | čas: 35 min | prevýšenie: 80m
  • GPS: 49.141937, 20.226410

Múzeá a botanické záhrady

Múzeum TANAPu

Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici.Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Dozviete sa tu množstvo informácií o tatranskej prírode, jej ochrane a oboznámite sa s dejinami sprístupňovania Tatier.

Ak chcete deťom spestriť návštevu Vysokých Tatier trochou vzdelania a spoznávania, neváhajte navštíviť múzeum Tatranského Národného parku v Tatranskej Lomnici. Neveľké múzeum sa zameriava na oboznámenie návštevníkov s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Výstavná časť múzea sa delí na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú sekciu. Pokiaľ ste tu s malými deťmi, tak dobrou správou je, že sa tu veľa nenachodíte vzhľadom na to, že hlavnú časť múzea predstavuje jedna veľká hala.

Múzeum je vkusne zriadené a v pohodovom tempe si stihnete prezrieť všetky expozície počas 30 minút. Múzeum TANAPu nájdete vedľa križovatky, kde sa od hlavnej cesty odkláňa cesta do Veľkej Lomnice. Dá sa tu i parkovať, no miesta na parkovanie sú spoplatnené. Ušetriť môžete bezplatným parkovaním (2020) pod lanovkou, ktorá vedie na Skalnaté pleso. Z tade je to k múzeu približne 15 minút pešo.

  • GPS: 49.166375, 20.284655

Expozícia Tatranskej Prírody v Tatranskej Lomnici

Chodník v expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici.Chodník v expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Neveľká Botanická záhrada ponúka príjemné miesto na relax s deťmi, kde navyše môžete obdivovať rôzne druhy rastlín a dozvedieť sa niečo o tatranskej flóre.

Jedná sa o Botanickú záhradu, ktorú nájdete vo východnej časti Tatranskej Lomnice. Pekne upravený areál s chodníkmi, jazierkami a drevenými lávkami je ideálny na pohodový relax či už s deťmi, alebo bez. Obdivovať navyše môžete krásu tatranskej prírody, prostredníctvom vysadených rôznych druhov tatranských rastlín a stromov osídľujúcich rôzne biotopy. Mnoho z nich si tu môžete dokonca zakúpiť.

Miesto je doplnené infopanelmi a štítkami pri jednotlivých rastlinách, aby ste vedeli o aký druh ide. Je tu viacero miest s príjemne pokosenou trávou, ktoré vyslovené lákajú na piknik, či „blbnutie“ detí. Pri vstupe do areálu je maličké múzeum, kde sa čo-to dozviete o rastlinách, alebo geológii Tatier. Botanická záhrada nie je extrémne rozľahlá, no napriek tomu sa tu dá stráviť príjemných pár hodín. Návštevu botanickej záhrady odporúčame spojiť s návštevou múzea TANAPu a neďalekej prírodnej rezervácie Pramenisko.

  • GPS: 49.168276, 20.288205

Ostatné zaujímavosti vo Vysokých Tatrách

Symbolický cintorín

Symbolický cintorín.Symbolický cintorín. Pietne miesto pri Popradskom plese, venované obetiam Vysokých Tatier.

Symbolický cintorín sa nachádza v populárnej turistickej oblasti Popradského plesa, čo ho predurčuje na jednoducho dostupný cieľ i pre rodiny s deťmi. Na Popradské pleso sa možno dostať viacerými variantami, ktoré sú všetky technicky relatívne nenáročné. Technicky malá náročnosť trasy platí i pre cintorín. Ten je od plesa vzdialený len kúsoček. Nachádza sa pod stenou Ostrvy, kam sa často chodí liezť. Je dostupný po žltej turistickej značke.

Symbolický cintorín je klasickou pripomienkou obetí hôr, pietnym miestom, ktorých je v našich horách viacero. Tento cintorín zaujme kaplnkou, jedinečnými drevenými, maľovanými krížmi a originálnymi pamätnými tabuľkami, pripevnenými na balvanoch roztrúsených po jeho areáli. Na nich nájdete i mená skutočných velikánov lezenia v horách. Toto miesto má svoju špecifickú atmosféru a deti si isto radi vypočujú napínavé príbehy s ním súvisiace, hoc aj tragické. Symbolický cintorín je prístupný len počas turistickej sezóny, bezplatne resp. za dobrovoľný príspevok. V zime je trasa uzavretá.

Trasa na Symbolický cintorín zo Štrbského plesa je priemerne náročná a málo technická. Jediný pre deti nebezpečný úsek môžu predstavovať exponovanejšie časti, ak ste sa sem vybrali po červenej značke. Nejedná sa ale o nič extrémne. Len treba na deti dohliadať, aby nešli príliš blízko k okraju chodníka. Zelená značka je v tomto smere o niečo bezpečnejšia. Najbezpečnejší a zároveň najpraktickejší prístup, vhodný aj pre rodiny s kočíkom je potom asfaltka, vedúca zo zastávky Popradské pleso. Táto trasa je aj najkratšia, keďže v jej konci sa na cintorín oddeľuje žltá turistická značka. Nemusíte tak obchádzať časť Popradského plesa, ako je tomu v prípade túry zo Štrbského Plesa. Počítajte však s tým že až priamo s kočiarom sa na cintorín nedostanete. Keďže posledné metre k cintorínu vedú po horskom chodníku.

  • Parametre trasy zo Štrbského plesa: vzdialenosť: 5,2 km | čas: 2:00 h | stúpanie: 242 m | klesanie: 96 m
  • GPS: 49.148856, 20.079137

Tatranský ľadový dóm

Tatranský ľadový dóm na HrebienkuTatranský ľadový dóm na Hrebienku. Populárna atrakcia v podobe niekoľko metrov vysokej známej stavby, vybudovanej z ľadových blokov.

Veľmi podarenou atrakciou, ktorá isto zaujme aj deti je Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Jedná sa o niekoľko metrov vysokú stavbu vybudovanú z ľadových blokov. Dielo je umiestnené v chladenom „iglú“ od konca novembra do apríla so zatiaľ bezplatným vstupom (2020). Každý rok tu nájdete novú stavbu a preto návšteva ľadového dómu nikdy neomrzí. Hlavným zhotoviteľom stavby bol posledný rok (2020) Adam Bakoš. Hlavnou témou bola veľkolepá Katedrála Notre-Dame v Paríži. Rok pred tým to zas bola Bazilika sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou. Stavba podobných výtvorov trvá niekoľko dní a na ich zhotovenie sa použije takmer 2000 blokov ľadu o hmotnosti vyše 200 ton. Takú nádheru jednoducho musíte vidieť. Sprievodným podujatím býva často výstava ľadových sôch. Počas sezóny je o tatranský ľadový dóm veľký záujem, takže ak sa chcete vyhnúť davom ľudí, lepšie prísť skôr ráno, prípadne pred záverečnou.

Na Hrebienok sa najpraktickejšie zo Starého Smokovca dostanete lanovkou, ale ak vám a vašim deťom nevadí zhruba hodinová prechádzka do mierne strmého kopca, môžete vyskúšať si sem vybehnúť pešo.

  • Parametre trasy zo Starého Smokovca: vzdialenosť: 2.5 km | čas: 0:55 h | stúpanie: 280 m | klesanie: 0 m
  • GPS: 49.158471, 20.223264

Snehový betlehem pri Rainerovej útulni

Snehový Betlehem pri Rainerovej útulni.Snehový Betlehem pri Rainerovej útulni. Toto pôsobivé dielko tu nájdete každoročne.

Tradičný snehový betlehem Trojkráľového poludnia pri Rainerovej útulni vo Vysokých Tatrách je obľúbenou zimnou atraktivitou pre všetky vekové kategórie. Betlehem sa nachádza pri Rainerovej chate, ktorá leží zhruba 20-30 minút chôdze z Hrebienka. Ak ste sa na Hrebienok vyviezli lanovkou, tak danú túru by mali deti bez problémov zvládnuť, keďže sa nejedná o nič extrémne. Jediným nepriateľom môže byť nepriazeň počasia, prípadne zľadovatelý sneh, ktorý sa vyskytuje hlavne v čase odmäku a vyšších teplôt. Je preto lepšie deťom pribaliť návleky s hrotmi, prípadne vziať paličky.

Areál okolo Rainerovej útulne môže byť za takých podmienok pekne namrznutý. Neraz sme tu zažili pády ľudí, ktorí neudržali balans na klzkej zemi. Odporúčame sem tiež prísť v skorších zimných mesiacoch. Čím neskôr od postavenia betlehemu sem prídete, tým viac budú jeho tvary menej zreteľné. Celkovo však môžeme skonštatovať, že snehový betlehem je fajn spestrením tejto časti Vysokých Tatier. Medzi ľuďmi je navyše dosť populárny, takže si môžete byť istí, že za pekného počasia tu bude pretlak turistov.

  • Parametre trasy zo Starého Smokovca: vzdialenosť: 3.8 km | čas: 1:15 h | stúpanie: 330 m | klesanie: 20 m
  • GPS: 49.167086, 20.218667

Jazda lanovkou zo Smokovca na Hrebienok

Pozemnou lanovkou na Hrebienok.Pozemnou lanovkou na Hrebienok. Nie je to najlacnejší špás, no deťom by ste sa takýmto výletom mali zavďačiť.

Jazda lanovkou je populárna atrakcia nielen medzi deťmi, ale i dospelými, na ktorú sa môžete tešiť, ak sa chystáte zo Starého Smokovca na Hrebienok. Lanovka je ale platená a počas rozbehnutej turistickej sezóny si tu môžete vystáť pekné rady. Toto sú asi jediné dva neduhy tejto zaujímavosti. V zime sa dajú lanovkou prepravovať aj lyže či skialpy. Využiť jazdu lanovkou je mimochodom dobrý nápad ak idete s deťmi na nenáročnú turistiku v oblasti Hrebienka, napr. na Rainerovu, alebo Zamkovského chatu.

  • GPS: 49.141630, 20.220346

Tricklandia

Tricklandia.Tricklandia. TrickLandia je miesto, kde zažijete jedinečné putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií.

Tricklandia je miesto v Starom Smokovci, ktoré je trick-artovou galériou a miestom optických ilúzií. Na ploche 500 m2 nájdete miesta, na ktorých ožívajú slovenské rozprávky, povesti a naše najzaujímavejšie slovenské atrakcie. Na každom takomto mieste sa decká odfotografujú alebo môžu požiadať o fotografiu zamestnancov Tricklandie (ktorí sú takmer všade aby vám pomohli). Cez špeciálnu appku pre mobily Tricklandia (na stiahnutie je zdarma z Google play) môžu byť vaše fotky ešte lepšie, stačí keď si zapnete lokalizáciu a aplikácia vám každú fotku na danom stanovišti vylepší efektami. Nezabudnite si ale je doniesť do Tricklandie vlastný fotoaparát alebo smartfón, bez fotky odtiaľ nebudete chcieť odísť!

  • GPS: 49.141413, 20.224492

Svištia krajinka na Skalnatom plese

Svištia krajinka na Skalnatom plese.Svištia krajinka na Skalnatom plese. Detské ihrisko neďaleko stanice lanovky ponúka deťom nielen zábavu, ale deti si môžu pozrieť aké stopy zanechávajú tatranské zvieratká.

Jedna z atrakcií na Skalnatom plese, určená malým deťom je Svištia krajinka. Jedná sa o areál plný preliezok, hojdačiek, drevených zvieratiek a ďalších detských rozptýlení v područí nádhernej Vysokohorskej prírody. Ideálne je priviezť sa sem lanovkou z Tatranskej Lomnice, vzhľadom na to, že výstup sem pre malé deti by bol príliš vyčerpávajúci. Ak teda samozrejme nemáte doma hyperaktívne dieťa, ktoré nemá problém vybehnúť 900 výškových metrov strmým terénom. Návštevu Svištej krajinky odporúčame spojiť s prechádzkou okolo Skalnatého plesa, kde bol vybudovaný náučný chodník určený aj deťom. Cieľom týchto atrakcií je hravou formou priblížiť deťom prírodu Vysokých Tatier.

  • Parametre trasy z Tatranskej Lomnice: vzdialenosť: 6.6 km | čas: 3:00 h | stúpanie: 915 m | klesanie: 10 m
  • GPS: 49.187746, 20.231922

Tri Studničky

Tri Studničky.Tri Studničky. Romantická lokalita, kam môžete s deťmi podniknúť nenáročný výlet.

Tri Studničky nepatria práve k najznámejším miestam vo Vysokých Tatrách. Pre rodinky s deťmi to je však lokalita priam ako stvorená na návštevu. Tri Studničky sa nachádzajú na rozhraní Západných a Vysokých Tatier. Sú veľmi dobre dostupné z Podbanského. Je to miesto, kde bola vybudovaná horáreň. Turisti majú k dispozícii i prístrešok. Zaujme i pekný, maľovaný, drevený kríž, ktorý si zaiste všimnete. Tri Studničky sú príjemným miestom učupeným pod vysokými horami. Je to pokojné miesto, ideálne na prechádzku. Niečo pre tých, ktorí v horách hľadajú kľud a radi by sa vyhli masám turistov. Dostať sa sem môžete i od parkoviska pri bývalej Važeckej chate. Obe možnosti môžete realizovať po červenej turistickej značke Tatranskej magistrály. Nie je to veľmi pre kočík no malé deti môžete zobrať v nosiči. Z parkoviska pri bývalej Važeckej chaty to je bližšie. Od horárne na Troch studničkách je potom možné podniknúť výlet k najvyššiemu vodopádu Slovenska - Kmeťovmu vodopádu.

  • Parametre trasy z parkoviska pri bývalej Važeckej chate: vzdialenosť: 0.6 km | čas: 0:10 h | stúpanie: 0 m | klesanie: 40 m
  • GPS: 49.139932, 19.966261

Informácie o článku

  • Kedy sme lokality navštívili: 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
  • Fotografie sú z obdobia: 2012, 2017, 2018, 2019, 2020
  • Autori článku:, Martin Kiňo, Václav Sulek, Evka Maričáková
  • Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo, Evka Maričáková

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.